Gmina Konstantynów

Portal urzędu


Jak co roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał mecenasów roku. Kto został patronem nowego 2024 roku? Zgodnie z podjętymi przez Izbę uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.

Marek Hłasko (14 stycznia 1934 – 14 czerwca 1969)

Pisarz i autor scenariuszy filmowych. Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, „Pierwszy krok w chmurach”, czy „Piękni dwudziestoletni”. Na podstawie prozy Hłaski powstały m.in. filmy „Zbieg” czy „Baza ludzi umarłych”.


Abp Antoni Baraniak (1 stycznia 1904 – 13 sierpnia 1977)

Salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Aresztowany i torturowany przez funkcjonariuszy bezpieki jako jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. był arcybiskupem metropolitą poznańskim, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II.


Romuald Traugutt (16 stycznia 1826 – 5 sierpnia 1864)

Polski generał, dyktator Powstania Styczniowego. Za zasługi w walkach z wojskami rosyjskimi otrzymał awans na stopień generała i funkcję komisarza wojennego na Galicję wraz z poleceniem odbycia misji dyplomatycznej do Francji, a następnie został dowódcą powstania. Aresztowany przez rosyjską policję został stracony w okolicach Warszawskiej Cytadeli wraz ze współpracownikami.


Wincenty Witos (21 stycznia 1874 – 31 października 1945)

Polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Wybitny mąż stanu, jeden z ojców niepodległej polski. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej.


Kazimierz Wierzyński (27 sierpnia 1894 – 13 lutego 1969)

Poeta, prozaik, eseista. Zdobywca złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928. W młodości zaangażowany w konspirację niepodległościową, pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej, podjął działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W swojej twórczości upominał się o prawdę o zbrodni katyńskiej.


Melchior Wańkowicz (10 stycznia 1892 – 10 września 1974)

Reportażysta i pisarz, jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej. W okresie międzywojennym założył i kierował wydawnictwem „Rój”. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Uznawany za wzór i symbol polskiego dziennikarstwa.


Rodzina Ulmów

24 marca 1944 r. w Markowej (Podkarpacie) Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Pośmiertnie Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.


Zygmunt Miłkowski, pseud. Teodor Tomasz Jeż (25 stycznia 1904 – 23 lutego 1945)

Pisarz, żołnierz i działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego. Współtwórca założonej w Zurychu tajnej organizacji Liga Polska, przekształconej później w Ligę Narodową. Pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż napisał 80 powieści.


Polscy olimpijczycy

Sportowcy reprezentujący Polskę na 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich łącznie zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych. W 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, który wywalczyła w Amsterdamie dyskobolka Halina Konopacka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Autor: Krzysztof Celiński, 2024-01-22, 11:21