Gmina Konstantynów

Portal urzędu


Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ogłosił konkurs dla mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego na przepis na domowe pączki i faworki wraz ze zdjęciem.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów starożytnych. Poprzez objadanie się tłustymi potrawami obchodzono zakończenie zimy i nadejście wiosny. Pączki wtedy wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Przygotowywano je z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną bądź boczkiem, a w smaku były słone i pikantne.

Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce w XVI wieku w formie racuchów, pampuchów i chrustu zwanego faworkami.

Jak głosi tradycja Ci, co w tłusty czwartek zjedzą chodź jednego pączka mogą liczyć na dostatek, powodzenie i szczęście!

Chcąc wspierać kultywowanie tradycji obchodów „tłustego czwartku” zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich Województwa Lubelskiego do udziału w konkursie na domowy przepis pączków i faworków ze zdjęciem.

Przepis powinien być:

  • sprawdzony,
  • opisany według domowej receptury z listą składników i szczegółami wykonania,
  • potwierdzony „słodkim” zdjęciem.

Celem konkursu jest upowszechnianie tradycji tłustego czwartku oraz pobudzenie inwencji i wyobraźni kulinarnej uczestników.

Konkurs służy aktywizacji mieszkańców lubelszczyzny oraz promocji dziedzictwa kulturowego regionu lubelskiego.

W konkursie mogą brać osoby pełnoletnie, dla laureatów konkursu przewidziano nagrody w postaci 30 zestawów promocyjnych Województwa Lubelskiego.

Zgłoszenia do konkursu należy przesłać w terminie od 5 lutego od godz. 8.00 do 9 lutego do godz. 15.00 br. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mailowy: konkursy@lubelskie.pl z dopiskiem: „Domowe pączki i faworki”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 12 lutego 2021 roku.

Organizatorem konkursu jest Województwo Lubelskie, wszelkie informacje dotyczące konkursu udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL w Lublinie:

tel. (81) 44 16 538 oraz (81) 44 16 802

e- mail: konkursy@lubelskie.pl

Regulamin oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują się na stronie Organizatora pod adresem: https://www.lubelskie.pl/aktualnosci/konkurs-na-domowe-paczki-i-faworki/

Autor: Krzysztof Celiński, 2021-02-05, 10:23