Gmina Konstantynów

Portal urzędu


W dniu 28 maja 2023 roku przy przeprawie promowej w miejscowości Gnojno, w Gminie Konstantynów, odbędzie się niezwykłe wydarzenie – „160. rocznica obrony przeprawy przez Bug w Gnojnie”.

Upamiętnimy wydarzenia z dnia 4 lutego 1863 r. związane z bitwą obronną przeprawy przez Bug w miejscowości Gnojno. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Gnojnie, po czym nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Powstańców. Następnie, przy przeprawie promowej nad rzeką Bug w Gnojnie, w malowniczej scenerii plenerowej zaprezentowana zostanie rekonstrukcja historyczna bitwy przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Semper Fidelis Res Publicae.

Dla uczestników wydarzenia przygotowane będą stoiska z dodatkowymi atrakcjami dla dużych i małych: warsztaty plastyczne, animacje dla dzieci, gra terenowa, punkty informacji historycznej, swojska strawa przy ognisku integracyjnym.

Wystawę prac powstałych podczas warsztatów plastycznych i zdjęcia z rekonstrukcji historycznej będzie można obejrzeć w Pałacu Platerów w Parku w Konstantynowie podczas Pikniku Rodzinnego w dniu 18 czerwca 2023 r.

Zapraszamy!

W projekt zaangażowani są: Wójt Gminy Konstantynów, Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Konstantynów, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie oraz Hufiec ZHP Biała Podlaska.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego. Wydarzenie także bierze udział w Programie „WARTO BYĆ POLAKIEM”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem tego projektu jest m. in. pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego, jak również uświadomienie znaczenia Powstania Styczniowego dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.


Autor: Krzysztof Celiński, 2023-04-28, 9:27


Załączniki:

1. 160. rocznica obrony Przeprawy przez Bug w Gnojnie (pdf)

Galeria zdjęć